Warsztaty teatru tańca z Maristellą Martellą poświęcone są symbolicznym, ikonograficznym oraz literackim aspektom tarantyzmu – rytuału taneczno-muzycznego z regionu włoskiego Salento – a także związanego z nim tradycyjnego tańca pizzica salentina.
Przedmiotem warsztatów Taranta Atelier jest próba zmierzenia się z tematem „tarantyzmu dzisiaj” poprzez naukę kroków włoskich tarantelli, a następnie budowanie sekwencji tanecznych, które składają się na wspólnie tworzoną opowieść.
Warsztaty poprowadzi Maristella Martella – tancerka, choreografka, performerka, założycielka stowarzyszenia Compagnia Tarantarte. Maristella kodyfikuje język ekspresji tańca, wyłaniający się ze spotkania kultury taneczno-muzycznej Salento z kulturą śródziemnomorską.
Istnieje takie miejsce, w którym taniec i muzyka czynią cuda. Tym miejscem jest Salento w regionie Apulii na południowo-wschodnim krańcu Włoch, gdzie od wieków rozbrzmiewają dźwięki tamburynu i śpiew kobiet. Salento to ziemia tarantyzmu – rytuału uzdrawiającego z ukąszenia pająka, który łączy w sobie taniec, muzykę, trans, opętanie i chrześcijańską dewocję. Muzycy/uzdrowiciele wzywani byli, aby pomóc ukąszonej kobiecie w jej uzdrowieniu. Podczas domowego rytuału szukali oni odpowiedniego rytmu, który pozwalał kobiecie wejść w stan transu i w ten sposób pomagali jej pozbyć się trucizny. Rytm i wirowy taniec, dawniej antidotum na ukąszenie pająka, stały się dziś lekiem na niepokoje współczesnego świata.
Brak wejściówek na to wydarzenie.