Moje ręce krzyczą | Teatralny Manifest g/Głuchych 1 października, godz. 19:30

Moje ręce krzyczą to teatralny manifest, który powstał na podstawie 15 wywiadów z osobami identyfikującymi się ze środowiskiem i kulturą g/Głuchych. Spektakl zanurza widza w świat, gdzie dźwięk przestaje być dominującym medium komunikacji, a najważniejszą rolę odgrywają gesty, ruchy i emocje przekazywane poprzez Polski Język Migowy (PJM). To przedstawienie, które ukazuje bogactwo i możliwości performatywne PJM, będącego nie tylko językiem, ale też nośnikiem kultury i tożsamości.

Tematyka spektaklu skupia się na codziennych wyzwaniach i radościach życia w środowisku bez dźwięku, jednocześnie poruszając problemy związane z koniecznością funkcjonowania w świecie zdominowanym przez dźwięk. To opowieść o przynależności, tożsamości, a także o różnych formach twórczości, jakie powstają w ramach tej unikalnej kultury.

Premiera spektaklu miała miejsce 25 maja 2023 roku w „starej Baszcie” na ulicy Okopowej 15 w Olsztynie, gdzie obecnie znajduje się Sznaps Bar. Miejsce to ma szczególne znaczenie dla olsztyńskiego środowiska g/Głuchych, ponieważ niegdyś odbywały się tam próby Pantomimy Olsztyńskiej. Przestrzeń, w której odbywa się spektakl, jest zatem nie tylko sceną, ale także świadkiem historii i dziedzictwa lokalnej społeczności g/Głuchych.

Moje ręce krzyczą to niezwykłe doświadczenie teatralne, które zaprasza widzów do wejścia w świat, gdzie gesty stają się krzykiem, a milczenie – formą opowieści o tożsamości, kulturze i sile społeczności g/Głuchych.

Reżyseria: Natalia Świniarska
Wykonanie: Małgorzata Mickiewicz, Aleksandra Lipska, Emil Wardziak
Czas trwania: 60 min

Performans w Polskim Języku Migowym z tłumaczeniem na język polski foniczny.

Spektakl wspiera Olsztyńskie Stowarzyszenie Głuchych, Polski Związek Głuchych w Olsztynie oraz Stowarzyszenie Społeczno- Kulturalne „Gest”. 
Projekt został zrealizowany w ramach projektu dyplomowego Natalii Świniarskiej na studiach pedagogika teatru prowadzonych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w kooperacji z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.
Promotorką projektu dyplomowego była reżyserka, pedagożka teatru, twórczyni Teatru 21, Prezeska Zarządu Fundacji Teatr 21, wykładowczyni na Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Uniwersytecie Warszawskim- Justyna Sobczyk.